Testovi mobitela

NGM Forward 5_5

Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5 Forward 5_5
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1900 / 2100
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 145,1 x 70,2 x 5,5
Chipset MediaTek MT6592
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,70 GHz
Grafički procesor Mali-450MP4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 1920 x 1080
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Vrsta ekrana osjetljivog na dodir Super AMOLED
Pikseli po inču (ppi) 441
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 13 megapiksela (4128 x 3096)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Stabilizacija slike Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Nema
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2300
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno SNS integracija, Google aplikacije
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 28
Vrijeme uključivanja kamere (s) 2
Benchmark test Quadrant (bodova) 14772
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2999 kn
Info Chipoteka



http://www.chipoteka.hr
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Najtanji osmaš
Autor: Ivan Luzar

5.5 u nazivu NGM Forwarda 5.5 odnosi se na debljinu kućišta na najtanjem dijelu.

Talijanska kompanija New Generation Mobile na hrvatsko tržište plasira sve respektabilnije modele, po opasno niskim cijenama. Ovoga puta na testu imamo osmojezgreni, ultra-tanki NGM Forward 5.5 koji bi i nadolazećoj konkurenciji mogao zadati glavobolju. Da li je zbog najtanjeg kućišta na našem tržištu trebao biti donesen kompromis, pročitajte u nastavku teksta.

Sadržaj pakiranja

NGM Forward 5.5 isporučuje se s prilično bogatom opremom, pomalo neočekivano. U paketu nalazimo kožni flip cover, adapter, USB kabel duljine 100 cm, alat za vađenje SIM kartice, slušalice i USB OTG kabel za spajanje usb stickova s mobitelom.

Ergonomija, dizajn i izrada

NGM Forward 5.5 podsjeća nas ne samo svojim dizajnom već i kvalitetom izrade na neke prijašnje Sonyjeve modele, poput Xperije Z. Ipak, glavna razlika naspram Sonyjevih modela je gotovo nevjerojatna tankoća, od samo 5,5 mm, čime je Forward 5.5 tanji i od iPhonea 5. Prednja i stražnja stranica od Corning Gorilla Glassa djeluju vrlo čvrsto te na cijelom uređaju tijekom korištenja nismo primijetili nikakva pucketanja ni savijanja i deformacije. Ponajviše se čvrstoću i tankoću može pripisati metalnom obrubu oko uređaja, koji je lakiran u mat plavo, baš poput srodnog modela, NGM Forward Extremea.

 

Iako je ekran dijagonale 5 inča, sam prednji prostor uređaja podosta je neiskorišten, s velikim prostorom ispod i iznad ekrana, u kojima su na vrhu smješteni zvučnik i 5-megapikselna prednja kamera. Na dnu pak nalazimo kapacitivne tipke za prošireni meni, home i nazad. Stražnja stranica je podosta prazna, s iznimkom velikog NGM logotipa, velikog otvora za zvučnik i pomalo izbočene kamere u gornjem lijevom kutu, čije se izbočenje ne ubraja u 5,5 milimetara tankoće.

 

Rukovati Forwardom 5.5 posve je prirodno i tankoća nije nikakav problem, budući da uređaj vrlo čvrsto leži u rukama zahvaljujući oštrijim, matiranim bridovima koji čvrsto prianjaju uz dlan. Nakon korištenja Forwarda 5.5, gotovo svi uređaji djeluju (podosta) debelo. Na gornjem bridu nalazimo microUSB utor, a na donjem samo 3,5 mm audio priključak. Na desnom bridu samo utor za SIM karticu dok se na lijevom bridu nalaze sve tipke. Praksa stavljanja svih tipaka na lijevu stranu je pomalo rijetka, pogotovo stoga što se u paketu dobiva flip cover koji pokriva tipke. Samoljepivi flip cover je ipak tanji na dijelovima koji pokrivaju tipke tako da se tipke može lakše pritisnuti dok je pokriven, no to samo znači da ih je lakše pritisnuti dok je cover zatvoren.

Ekran i tipkovnica

5-inčni Full HD ekran na NGM Forward 5.5 je AMOLED prirode, no imamo osjećaj kao da se radi o prošlogodišnjem modelu bremenitom problemima AMOLED ekrana iz prošlosti. Pri najnižim stupnjevima osvjetljenja, siva boja prelazi u ljubičastu, a neke boje djeluju prezasićeno pri svim stupnjevima osvjetljenja. Unatoč tome, nakon kratkog privikavanja, ekran počinje djelovati sve bolje, pogotovo kada se uračuna oštrina od 441 ppi. Kutovi gledanja su odlični, s iskrivljavanjem boje tek pri najoštrijim stupnjevima, a vidljivost pri suncu je dobra ako je osvjetljenje na najvišoj razini, no na uštrb trajanja baterije.

 

Na NGM Forward 5.5 ponovno nalazimo SwiftKey 3, u posebnoj verziji za NGM, koja je integrirana u sam sustav, a nije posebna aplikacija. SwiftKey 3 podržava ispravak pogrešnih riječi na hrvatskom jeziku, iako je ispravak u početku podosta loš, ali se poboljšava uz više tipkanja budući da posjeduje mogućnost učenja. Dodane su i dijakritičke tipke zbog kojih tipkovnica na 5 inča djeluje skučeno, no dodatne tipke se lako isključe pa je tipkanje vrlo ugodno i precizno.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Pomalo zastarjeli Android 4.2.2 doživio je drastične promjene, koje nas poprilično podsjećaju na MIUI custom ROM-ove. Teže je promjene doživio gotovo svaki element Android sustava te je na prvu vrlo teško razaznati da se radi o posebnoj verziji, a ne o posve novom operativnom sustavu. Krenuvši od lockscreena koji nema standardni Googleov krug s ikonama, nalazimo tek prikaz sata pri dnu i mogućnost swipeanja u lijevo, čime otkrivamo brzi izbornik ili swipeanje prema gore čime otkrivamo glavni meni. Brzi meni osim uobičajene kamere sadrži i diktafon, svjetiljku i vrlo zanimljivu funkcionalnost lažnog poziva, koja nakon 15 sekundi lažira poziv u kojem muški glas recitira nešto na talijanskom jeziku.

 

Glavni meni ugrađenog launchera također nije tipičan te u njemu nema klasičnog prikaza homea s izborom aplikacija i menija s prikazom svih aplikacija već se sve aplikacije prikazuju na homeu (kao kod iPhonea). Moguće je postaviti 9 stranica s po 3x4 aplikacija (te još 4 aplikacije u docku), a kada se ispune sva mjesta, treba pribjegavati otvaranju foldera i smještanju viška ikonica u njega. Standardni launcher također ne podržava widgete pa dobivamo dojam da se ovdje radi o „light“ verziji Android launchera, ciljajući na jednostavnost i na one korisnike koji prelaze s drugih ne-Android platformi. Ipak, za naprednije korisnike moguće je instalirati launcher s Google Play Storea koji proširuje funkcionalnost, poput besplatnog Nova Launchera, koji NGM Forward 5.5, približava ostalim Android modelima.

 

Unatoč težim promjenama na sustavu, NGM Forward 5.5 radi vrlo brzo, bez nekih većih zastajkivanja u sustavu. Zastajkivanja smo primijetili samo tijekom nekih duljih učitavanja, poput učitavanju GPS karata ili na nekoj većoj igri.

 

NGM Forward 5.5 uključuje se za 28 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Imenik i aplikacija za pozive su odvojeni, no iz aplikacije za pozive kontakte se može birati putem smart dial funkcionalnosti ili se prečacem lako može doći do imenika. Osim kozmetičkih promjena, imenik i aplikacija poziva nisu doživjeli neke promjene. Imenik se sinkronizira s računima u oblaku, poput Googlea, Facebooka i ostalih društvenih mreža.

 

Kvaliteta poziva je vrlo dobra, s bučnim zvučnikom, no pri duljim pozivima primijetili smo jače zagrijavanje mobitela, upravo u području gdje uređaj dodiruje uho.

 

Od društvenih mreža predinstlirane ne nalazimo niti jednu, no aplikacije za sve veće društvene mreže dostupne su na Google Play Storeu, a mi s popularnijim, poput Facebooka i Twittera nismo imali nikakvih problema.

E-mail i poruke

Googleov Gmail, kao i Androidova aplikacija E-mail rade očekivano dobro, jednako kao i na svim uređajima.

 

Aplikacija za SMS je standardnih funkcionalnosti, ali promijenjenog dizajna. Jedina prava dodatna funkcionalnost je mogućnost sortiranja poruke u favorite. SMS poruke se sortiraju prema primatelju i kronološki, u zasebne razgovore.

Procesor, memorija

Mediatekov MT6592 sadrži osam Cortex-A7 jezgri koje kucaju na 1,7 GHz te su sve aktivne istovremeno, a ne kao kod konkurencije koja ima 4 jače i 4 slabije jezgre koje pak ne mogu biti sve aktivne u isto vrijeme.

 

Od 16 GB ugrađene memorije korisniku je dostupno 12,56 GB. Na žalost, memorija nije proširiva microSD karticom.

Benchmark test

Osam jezgara NGM Forwarda 5.5 donijelo je pozamašan broj bodova u Quadrantu, 14.772 boda, što je gotovo 4 puta više nego HTC One X te na razini sa srodnim NGM Forward Extremeom. U Vellamu pak internetski dio testa daje 2002 boda, čime se NGM Forward 5.5 smješta između LG G3 i OnePlus Onea. Multicore dio testa daje 1505 bodova, zauzimajući mjesto između LG Nexusa 5 i HTC Onea. Metal dio daje 944 boda, također zauzimajući mjesto između LG Nexusa 5 i HTC Onea.

Baterija i trajanje

2300 mAh gotovo je impresivan kapacitet za ovako tanak uređaj. Nominalno impresivan broj, u realnom korištenju daje u najbolju ruku standardne rezultate. Jedan puni dan korištenja bio je moguć samo pri srednjem korištenju i manjem izlaganju uređaja direktnom osvjetljenju pri automatskom osvjetljenju ekrana. No međutim, pola sata razgovora, sat vremena surfanja i dopisivanja te oko sat vremena slušanja podcastova, na kraju dana ostavilo bi nam oko 15% preostalog kapaciteta baterije.

Multimedija, FM radio, glazba

Aplikacija glazbe podosta je jednostavna te pri prvom učitavanju nudi odmah izbor između pregledavanja izvođača, albuma, mapa u kojima se nalaze pjesme, samih pjesama i kolekcija, svojevrsnih playlista. Na dnu pak nalazimo ispisanu pjesmu koja se trenutno izvodi te tipke za play i next. Kvaliteta reprodukcije putem priloženih slušalica je srednja, sa slabim basovima i neizraženim visokim tonovima. Korištenjem kvalitetnijih slušalica kvaliteta zvuka se znatno poboljšava. Ugrađeni zvučnik je slične kvalitete, no iznimno glasan, gotovo neočekivano za ovako tanak uređaj. Pri najvišem volumenu gubi se na basu i čistini te nakon nekog vremena zvučnik počinje lagano krčati.

 

Galerija je podijeljena u 5 odjeljaka, poseban za slike fotoaparata, za screenshotove, wallpapere, video zapise i folder other, u koji se svrstava sve ostalo. Slike slikane fotoaparatom sortiraju se prema danu slikanja u posebne foldere, a slike je moguće i sortirati putem prepoznavanja lica ili prema mjestu gdje su slikane. Učitavanje slika je vrlo brzo, iako se radilo o slikama pune, 13-megapikselne rezolucije fotoaparata.

 

FM radio je ugrađen, posjeduje RDS te po običaju zahtijeva spojene slušalice koje služe kao antena.

Fotoaparat i video

Fotoaparat NGM Forwarda 5.5 pali se unutar 2 sekunde neovisno o tome otkuda se pokreće. Moguće ga je pokrenuti sa samog lockscreena (u tom su slučaju slike u kvadratnom formatu) ili pak iz menija, gdje se dolazi do punog fotoaparata koji može slikati u 16:9 formatu. Iako uređaj nema posebnu tipku za slikanje, pritiskanjem tipki za promjenu volumena zvuka moguće je uhvatiti sliku, što znatnije olakšava slikanje ovako tankim uređajem. Sučelje kamere je podosta jednostavno, s tek nekoliko naprednih funkcija poput automatske izmjene scene i HDR-a.

 

Sama kvaliteta slika je dobra, no kako to često biva, samo pri najboljem osvjetljenju. Pri malo mračnijim scenama ne pomaže puno ni automatsko prilagođavanje pa često dobivamo pomalo mutne slike. Kontrast je dobar, iako plavičaste nijanse, čime neke žarke boje, poput crvene djeluju pomalo isprano.

 

Video snimanje je slične kvalitete kao i fotografiranje, s nešto izraženim izduživanjima kod objekata u pokretu. Kamera se relativno brzo prilagođava izmjeni svjetlosti u okruženju, no pri češćoj izmjeni svjetlosti svaka je uzastopna izmjena nešto sporija.

 

Fotografirano s NGM Forward 5.5:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408015700.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408015917.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408016000.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

NGM Forward 5.5 posjeduje gotovo sve dostupne komunikacijske protokole, poput Wi-Fija, HSDPA, Bluetootha 4.0, a nedostaju samo LTE i NFC.

 

Standardni Androidov browser i Googleov Chrome nalazimo predinstalirane te vrlo dobro rade. Blagu prednost u brzini otvaranja dali bismo Chromeu koji nakon inicijalnog sporijeg otvaranja pri paljenju sve brže otvara svaku sljedeću stranicu. Googleov Chrome također sinkronizira passworde i bookmarkove s Googleovim računom u oblaku.

Navigacija

Uz Gooleove karte i navigaciju nalazimo predinstaliranu i naplatnu aplikaciju NGM Nav koja koristi Sunavijeve karte za navigaciju. Besplatne su Googleove Karte i Navigacija, koja odnedavno podržava i glasovnu navigaciju na hrvatskom jeziku.

Uredski paket

Kingsoft Office isporučuje se uz NGM Forward 5.5 s kojim se mogu otvarati svi popularniji uredski formati poput .pdf, .doc, .xls i .ppt prezentacije. Sve formate Kingsoft Office otvara kao iz šale, no s većim prezentacijama s puno slika dolazi do ponekog zastajkivanja i međuučitavanja.

Organizator i alarm

Aplikacija sata posjeduje uobičajene funkcije, poput konfiguriranja više alarma i ponavljanja na određene dane, a u aplikaciji sata također se nalaze i svjetsko vrijeme, odbrojavanje i štoperica.

 

S aplikacijom kalendara imali smo problema. Pritiskom na ikonu, aplikacija se nije mogla otvoriti, javljajući grešku. Ne sumnjamo da će greška biti uklonjena u jednom od softverskih updateova, no dok se to ne dogodi, mi smo koristili Googleov Kalendar s Google Play Storea koji posjeduje mogućnost sinkronizacije unosa s Googleovim računom te omogućuje pregled po danu, tjednu, mjesecu i rasporedu unosa.

Aplikacije i igre

Na NGM Forward 5.5 ne nalazimo mnogo aplikacija, tek poneku poput CharmCama koja je dodatak na set standardnih s kojima se isporučuje svaki Android uređaj. Neke aplikacije poput izmjene tema i Power Managmenta su samo prečaci za pristup tim funkcijama unutar izbornika postavki.

 

Budući da nismo našli predinstaliranu niti jednu igru, odlučili smo isprobati FIFA 14 i Subway Surfers. Obje su igre radile vrlo brzo, tek s ponekim usporavanjem pri učitavanju. Nakon duljeg igranja FIFA-e primijetili smo veće zagrijavanje uređaja na istom području gdje smo ga primijetili i pri duljim razgovorima.

Cijena za NGM Forward 5.5

NGM Forward 5.5 dostupan je za 2.999 kuna (srpanj 2014.). Odnos uloženog i dobivenog je odličan, budući da se ovdje radi o odlično izrađenom uređaju, više od 50% jeftinijem od ostalih flagshipova, koji su gotovo pa upola deblje konstrukcije.

Cool faktor

Iznimna tankoća ističe NGM Forward 5.5 od ostalih uređaja na tržištu.

Zaključak

Iako je NGM Forward 5.5 trenutno najtanji uređaj na našem tržištu, ne zaostaje specifikacijama za konkurencijom. Dapače, većinu flagship konkurencije i nadmašuje, pogotovo niskom cijenom. Tanka i odlična kvaliteta izrade i dobar ekran dopuštaju da se zanemare osrednja kamera i osrednja autonomija. Iako ovoliko izmijenjeni Android sustav nije svačiji par rukavica, uz nekoliko promjena, zamjenom launchera i instaliranjem druge aplikacije za kalendar, NGM Forward 5.5 postaje prilično respektabilni konkurent i najjačima na našem tržištu.

 

Plus

+ Cijena

+ Kvaliteta izrade

+ Debljina kućišta

 

Minus

- Baterija

Konkurencija - Sony Xperia Z2

Neznatno veći ekran Xperije Z2 ima jednaku rezoluciju, no osjetno manji kontrast i kvalitetu prikaza unatoč Triluminos tehnologiji. Gigabajt RAM memorije više spram NGM Forwarda 5.5 u praksi je teško prepoznati, no osam jezgara NGM-a otprilike su na razini Snapdragona 801 u Z2. Xperia Z2 u osjetno deblje, teže i veće kućište gura i jaču bateriju s jačom kamerom, koje su ujedno i glavne prednosti spram NGM-a. Xperia Z2 dostupna je po cijeni od 5.700 kuna, što je gotovo dvostruko više nego za Forward 5.5.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408016087.jpg

Konkurencija - Samsung Galaxy S5

Iako jednake ekranske tehnologije i rezolucije, S5 ima na neznatno većem ekranu osjetno zorniji prikaz boja. Jednaka je količina RAM memorije, a procesor, kao i u usporedbi sa Z2 na otprilike je istoj razini kao Snapdragon 801 u S5. Android i na S5 i na NGM-u doživjeli su veće promjene, dok je kamera na S5 ne samo po specifikacijama već i po kvaliteti nešto jača nego na NGM. 500 mAh veći kapacitet baterije S5 donosi i nešto veću autonomiju. Samsung Galaxy S5 na hrvatskom tržištu stoji 6.298 kuna, što je i više nego dvostruko spram NGM Forwarda 5.5.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408016245.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori