Testovi mobitela

NGM Forward Extreme

Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme Forward Extreme
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 07-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1900 / 2100
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 157 x 77,5 x 7,2
Masa uređaja (g) 155
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset MT6592V/V
Procesor Cortex-A7
Broj jezgri procesora 4
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5,5
Rezolucija ekrana 1080 x 1920
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 32 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2300
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS
Organizator Da
Dodatno Keypad lock, fast call keys, NGM funkcije, SNS integracija
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 23
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 14550
Trajanje baterije u praksi (dana) 1
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 2999 kn
Info Chipoteka



http://www.chipoteka.hr
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Osmojezgreni Talijan
Autor: Ivan Luzar

Po cijeni za donedavno samo dual core, 8 jezgara u kombinaciji s 18 Mpx kamerom, 32 GB memorije i 5,5-inčnim ekranom zvuči iznimno primamljivo.

Iako talijanska tvrtka New Generation Mobile nije previše poznata na hrvatskom tržištu, oni su kompanija s više od 10 godina staža u proizvodnji mobilnih uređaja, što se ponajbolje vidi po modelu Forward Extreme. Jedan od rijetkih osmojezgrenih uređaja popraćen je vrhunskim specifikacijama i odličnom kvalitetom izrade po prihvatljivoj cijeni. Donosimo opširan test / review.

Sadržaj pakiranja

NGM Forward Extreme dolazi u jednostavnijoj crnoj kutiji s ispisanim specifikacijama u kojoj nalazimo bijele slušalice, bijeli USB kabel duljine 100 cm i bijeli adapter za struju.

Ergonomija, dizajn i izrada

Sa svojih 5,5 inča ekranske dijagonale, NGM Forward Extreme je očekivano velik uređaj, no unatoč tome, ergonomija je bolja nego kod drugih modela sličnih dimenzija. Bridovi su podosta oštri, no sa zaobljenim rubovima čime se dobiva na sigurnom ležanju u ruci, a ne gubi na ugodnosti držanja. Jednoruko korištenje je moguće, no ipak otežano, što je tipično za phablete.

 

Prednja stranica je prilično minimalistička, sa sivim pokrovom zvučnika i prednjom kamerom iznad te kapacitivnim tipkama za meni, home i nazad ispod ekrana. Kompletna stražnja stranica i bočni bridovi izrađeni su od jednog komada aluminija koji je potom lakiran u mat tamno plavu boju, koja poprima lagani odsjaj pod direktnim osvjetljenjem. Sama kvaliteta metala je vrhunska te tijekom našeg testa nismo primijetili nikakve ogrebotine ili laganija oštećenja koja bismo često viđali kod mnogo skuplje konkurencije već nakon nekoliko sati korištenja. Iako je aluminij vrlo ugodan pri dodiru, shodno tome je i magnet za otiske prstiju i zamašćenja koja smo poprilično teško skidali.

 

Pri dnu i vrhu stražnje stranice nalaze se jedni od rijetkih plastičnih dijelova, pokrov za zvučnik pri dnu i pokrov s mjestom za kameru, blic i dodatni mikrofon pri vrhu. Na desnom bridu nalazimo tipku za otključavanje koja je gotovo idealno pozicionirana te iznad nje utor za prvu SIM karticu s poklopcem. Paralelno njemu, na desnoj stranici nalazimo i utor za drugu SIM karticu, a podno njega tipke za reguliranje volumena zvuka. Na gornjem bridu pak nalazimo microUSB i 3,5 mm audio priključak.

Ekran i tipkovnica

Full HD 5,5-inčni LCD TFT ekran zaštićen je Corning Gorilla Glassom i vrlo je precizan na dodir. Kontrast i boje su vrlo dobre, kao i kutovi gledanja na koje smo navikli kod razvikanije konkurencije. Prikaz je i dalje oštar pri ovoj dijagonali i rezoluciji, budući da oštrina iznosi okruglih 400 piksela po inču. Osvjetljenje ekrana je podjednako te je vidljivost pod suncem pri najvišim stupnjevima osvjetljenja odlična.

 

Od tipkovnica predinstaliranih na NGM Forward Extreme nalazimo standardnu Androidovsku te posebnu verziju SwiftKeya za NGM. Razlika osim promjena naziva i nedostatka ikone u izborniku nema. Dostupna je puna hrvatska tipkovnica s dijakritičkim znakovima koja ipak zahtijeva kraće privikavanje, no zahvaljujući velikom ekranu veličina tipki je jednaka kao na uređajima s ekranom dijagonale između 4,7 i 5 inča. Uklanjanje pravopisnih pogrešaka za hrvatski jezik je dostupno, no ipak nije toliko dobro kao na standardnoj Androidovoj tipkovnici. Unatoč tome, tipkovnica automatski uči česte riječi pa se vremenom ispravci znatnije popravljaju.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android 4.4.2 na Forward Extreme doživio je tek manje kozmetičke promjene, od kojih su glavnina dodatak menija za Dual SIM funkcionalnost i tu i tamo koja promijenjena ikona. Upravo zbog toga, brzina rada je poput Googleovih Nexus modela, bez ikakvog zastajkivanja i s brzim učitavanjima aplikacija. Home screen je također bez dodatnih funkcija, no neograničenog broja stranica na koje stane 16 ikona.

 

U operativni sustav integriran je i mod za jednoruko korištenje, koji mijenja izgled aplikacije za pozive i kalkulatora, koje je onda moguće približiti lijevom, odnosno desnom rubu ekrana. Integrirane su i geste, kao npr. povlačenje prsta preko senzora osvjetljenja kako bi se otključao ekran ili pak za stišavanje alarma ili zvona okretanjem uređaja.

 

Do izbornika multitaskinga dolazi se duljim pritiskom na home tipku, dok je tipka lijevo od nje rezervirana za prošireni meni, što je bila praksa na starijim verzijama Androida. Podržan je i DLNA koji omogućuje bežični prikaz slike kojem je i moguće mijenjati rezoluciju, no ipak najbolje rezultate, s manje otklona u slici postizali smo u 720p rezoluciji pri 30 FPS. Dostupno je također i automatsko paljenje i gašenje uređaja u postavljeno vrijeme, a alarm također radi kada je uređaj isključen.

 

NGM Forward Extreme uključuje se za brze 23 sekunde.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Shodno diskretnim promjenama na Android sustavu, aplikacije za pozive i imenik su odvojeni, ali imeniku se može pristupati preko aplikacije za pozive. Kapacitet imenika je neograničen, a moguće ga je sinkronizirati s oblakom, npr. s Googlevom računom i kontaktima s društvenih mreža. Pri pozivanju moguće je s jednog ekrana birati s kojom će se SIM karticom obaviti poziv, a glavnu SIM karticu moguće je odabrati putem menija, a ne isključivo zamjenom SIM kartica u utorima kao kod drugih dual SIM Androida. Jedan utor za SIM karticu rezerviran je samo za microSIM dok je drugi za standardnu SIM karticu.

 

Kvaliteta poziva je bila dobra, no ipak ponešto tiha, neovisno s koje SIM kartice bismo obavili poziv. Ipak, u slabije pokrivenim područjima, s drugom SIM karticom koja je radila samo na 2G signalu nekada smo imali slabiji signal i slabiju kvalitetu poziva.

 

Google+ kao i obično dolazi predinstaliran, a aplikacije za ostale društvene mreže poput Facebooka i Twittera dostupne su preko Google Play Trgovine.

 

E-mail i poruke

Googleov Gmail i standardni Email rade jednako dobro, kao i na drugim Android uređajima.

 

Aplikacija za SMS na NGM Forward Extreme ostala je na prvu nepromijenjena, no kao i kod ostalih Dual SIM modela, dodane su tipke za slanje poruka s jedne, odnosno druge SIM kartice. Poruke se slažu prema brojevima tj. kontaktima, kronološki, neovisno o tome s koje SIM kartice su poruke primljene, odnosno poslane.

Procesor, memorija

Mediatekov MT6592V u NGM Forward Extreme broji 8 jezgri koje su aktivne tijekom cijelog korištenja, za razliku od konkurencije koja ima 4 jače i 4 slabije jezgre koje ne mogu raditi istovremeno. Takt ARM v7 čipa je ograničen na 2 GHz.

 

Iako interna memorija nije proširiva nikakvim memorijskim karticama, kapacitet je podosta velikih 32 GB, od kojih je korisniku dostupno 25 GB, a 2,95 GB je rezervirano za aplikacije. RAM memorija je, za jače modele, standardnih 2 GB.

Benchmark test

NGM Forward Extreme na Quandrant Standard benchmark testu dobiva visokih 14.550 bodova, s kojim nadmašuje HTC One X gotovo 4 puta. Vellamo pak ocjenjuje s 2794 bodova za internetski dio testa, čime se gura na prvo mjesto, s četrdesetak bodova više nego LG G3. U oba procesorska testa, Forward Extreme se našao u jednakom društvu, između LG Nexusa 5 i HTC Onea, skupivši za Metal dio 1092, a za Multicore dio 1476 boda.

Baterija i trajanje

2300 mAh baš i nije adekvatan kapacitet za Dual SIM uređaj s osam jezgara i s 5,5-inčnim ekranom. Ipak, budući da je NGM Forward Extreme jedan od tanjih na tržištu, nije teško prihvatiti kompromis. Trajanje baterije testirali smo korištenjem jedne ili obje SIM kartice, a rezultati su drastično različiti. Pri korištenju jedne SIM kartice cjelodnevno korištenje je moguće, no samo s laganijim do srednjim korištenjem. No ipak ako se sat vremena sluša glazba, razgovara pola sata te surfa i dopisuje putem Whatsappa sat i pol, prije kraja dana Forward Extreme potrebno je spojiti na punjač. Pri korištenju obje SIM kartice, već i prije 12 sati od prošlog punjenja uređaj bismo morali priključiti na punjač.

Multimedija, FM radio, glazba

Uz pomalo zastarjelu aplikaciju glazbe koju smo prvi puta vidjeli na Androidu 4.0, nalazimo i Google Play Music, koji na području Hrvatske služi samo za reproduciranje glazbe koja se nalazi na uređaju te se preko njega ne može skidati glazba, niti izvoditi glazba iz oblaka. Obje aplikacije glazbu sortiraju prema izvođaču, albumu, pjesmama ili prema popisu za reprodukciju. Reprodukcija putem slušalica koje se nalaze u paketu je poprilično loša, s podosta krčenja već i na pola volumena zvuka, dok je bas na cijelom spektru prilično neizražen. Promjenom slušalica, stanje se drastično poboljšava te zvuk dobiva na čistoći pri svim volumenima, a basovi su izraženi.

 

Galerija radi vrlo dobro i brzo, makar učitavala brzo nekoliko slika u punoj, 18-megapikselnoj rezoluciji, uzastopno. Slike se mogu sortirati u albume, prema lokaciji ili pak vremenu slikanja. U istoj galeriji moguće je i pregledavati video zapise, čije se izvođenje prebacuje u aplikaciju video zapisa.

 

Analogni FM radio također je ugrađen, a za preslušavanje radija potrebne su spojene slušalice. Aplikacija radija podržava i RDS tako da je pretraživanje postaja vrlo jednostavno.

Fotoaparat i video

Do kamere na NGM Forward Extreme može se doći putem prečaca na lockscreenu ili pak putem ikona unutar menija. U oba slučaja, kamera je spremna za slikanje u roku jedne sekunde. U istom sučelju kamere moguće je snimati video i slikati, ovisno o tome koji se okidač pritisne. Dostupan je i HDR način snimanja, za koji je uređaj potrebno držati mirno znatno duže nego na drugim uređajima, zbog čega HDR snimke znaju biti podosta zamućene. Zanimljiv je i mod automatskog okidanja kada kamera prepozna da su podignuta dva prsta ili kada se kaže „Capture“ ili „Cheese“ te sliku okida za oko 2 sekunde nakon geste.

 

Sama kvaliteta slika je podosta dobra, no samo pri dobrom osvjetljenju. Već pri malo oblačnijem vremenu, slike postaju prilično tamne, s ponekim neoštrim dijelovima, što bismo pripisali sporijem otvoru blende. Izduživanja također ovise o količini dostupne svjetlosti, no ipak nisu toliko izražena kao kod ponekih konkurenata.

 

Kvaliteta video snimanja slična je fotografiranju te uvelike ovisi o svjetlosti. Objekti u pokretu su izraženije izduženi, a prilagodba promjeni osvjetljenja je podosta spora. Video je moguće snimati s 1080p rezolucijom, no tu i tamo primjetan je gubitak kojeg framea.

 

Fotografirano s NGM Forward Extreme:

 

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408007395.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408007453.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408007490.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

NGM Forward Extreme opremljen je gotovo svim dostupnim komunikacijskim protokolima, poput Wi-Fija, HSDPA, Bluetootha 4.0 i USB OTG-a za spajanje USB stickova direktno na mobitel putem adaptera. Ipak, nedostaju samo LTE i NFC.

 

Google Chrome i standardan Android browser također su Androidov uobičajeni par, a oni rade gotovo podjednako, s tek pomalo bržim otvaranjem Googleovog Chromea. Chrome pak posjeduje i mogućnost sinkronizacije bookmarkova i passworda s Googleovim računom a time i računalom. Pregledavanje Interneta je zbog velikog ekrana i oštrine vrlo ugodno, bez potrebe za zumiranjem čak i na stranicama koje nisu prilagođene mobilnim uređajima. Primijetili smo nešto veću potrošnju baterije pri surfanju.

Navigacija

Predinstalirane nalazimo samo Googleove karte, koje potrebuju i dodatnu Googleovu navigacijsku aplikaciju za glasovno navođenje. Na Play Trgovini dostupne su i druge aplikacije poput Mirea Don't Panic, čija karta za Hrvatsku stoji 7,99 eura. Pri korištenju navigacije primijetili smo i podosta jako zagrijevanje uređaja koje je potrajalo i nekoliko minuta nakon gašenja aplikacije.

Uredski paket

NGM Forward Extreme isporučuje se bez uredskih aplikacija, no Google Play Store ima bogat izbor. Testirali smo Microsoft Office Mobile koji podržava najčešće uredske formate, čije je pregledavanje na ovako velikom ekranu bilo pravi užitak bez potrebnog zumiranja.

Organizator i alarm

Kalendar i sat su također ostali nepromijenjeni spram Googleovih verzija, izuzevši mogućnost odzvanjanja alarma dok je uređaj isključen. Kalendar je moguće sinkronizirati s Googleovim računom te je pregled unosa moguć prema danu, tjednu, mjesecu i rasporedu unosa. Obaveze je moguće pisati u odvojenu aplikaciju te ih se može označiti izvršenim.

Aplikacije i igre

Lista aplikacija na NGM Forward Extreme je prilično mala, no budući da se ovdje radi o Android uređaju, na Google Play Storeu dostupno je više od milijun aplikacija za preuzimanje. Među rijetkima koje nisu Googleove a nalazimo ih na NGM Forward Extreme, izdvojili bismo poprilično funkcionalni file manager i odvojenu aplikaciju za ažuriranje sustava.

 

Igre za NGM Forward Extreme nisu bile nikakav problem, bilo da se radilo o zahtjevnijima poput FIFA 14 ili pak nezahtjevnih klasika kao Angry Birds. Obje igre koje smo testirali radile su besprijekorno, s brzim učitavanjima, bez ikakvih zastajkivanja ili problema.

Cijena za NGM Forward Extreme

NGM Forward Extreme dostupan je za 2.999 kuna (srpanj 2014). Cijena je i više nego odlična, pogotovo kada se uzme u obzir da se za ovu cijenu donedavno mogla dobiti samo dvojezgrena, mini verzija popularnih flagshipova konkurencije.

Cool faktor

Vrhunska izrada od jednog matiranog komada aluminija su cool faktor ovog uređaja.

Zaključak

U velikoj ponudi Dual SIM modela teško se istaknuti, no NGM Forward Extreme možda je i njihov ponajbolji predstavnik. Izrada vrhunske razine, osam procesorskih jezgri, 32 GB pohrane i zavidna brzina rada samo su neke od prednosti zbog kojih je lako oprostiti poneki nedostatak poput slabijeg kapaciteta baterije, zaključujemo našu recenziju. Iako su Dual SIM modeli svakim novim modelom na tržištu sve bolji, Forward Extreme je daleko nadmašio konkurenciju, po ne toliko višoj cijeni te se time postavio kao opasna konkurencija etabliranim modelima na hrvatskom tržištu.

 

Plus

+ Cijena

+ Dual SIM

+ Kvaliteta izrade

 

Minus

- Baterija

Konkurencija - Nokia Lumia 1320

Pola inča veći ekran na Lumiji 1320 ne nosi i veću rezoluciju, već naprotiv, Forward Extremeov ekran je jače, Full HD kategorije. Dual Core procesor na Lumiji unatoč odličnoj optimizaciji softvera ne može se mjeriti s 8 jezgara na NGM-u te je stoga NGM Forward Extreme u gotovo svim slučajevima brži. Lumia također ima i više nego osjetno manju kameru, sa skromnih 8 megapiksela dok je kapacitet memorije ograničen na 8 GB, no proširiv microSD karticama. Glavna prednost Lumije nad MGM-om gotovo je 50% veća baterija, čime Lumija ima osjetno veću autonomiju. Nokia Lumia 1320 stoji 3.099 kuna, što je 100 kuna više nego NGM.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408008603.jpg

Konkurencija - Prestigio MultiPhone 7500

Pola inča manji ekran na Prestigiju ima jednaku rezoluciju te time i nominalno veću oštrinu. Stražnja kamera od 13 megapiksela na Multiphoneu 7500 otprilike je na istoj razini kao i na NGM-u, no s manje megapiksela. Kapacitet baterije jednak je s 2300 mAh, no Prestigio ima dvostruko manje jezgara, čime se dobiva na autonomiji. Materijali iskorišteni na Prestigiju su daleko lošiji nego na NGM-u, dok im je memorijski kapacitet jednak te broji 32 GB. Prestigio MultiPhone 7500 dostupan je po cijeni od 2399 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1408008822.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori